Menu

Elevambassadører

Se en oversigt over skolens elev-ambassadører. De kan kontaktes via e-mail og ved forskellige orienteringsmøder på skolen.

Elev-ambassadørerne varetager en række forskellige funktioner og har alle gennemgået et kursus, så de kan informere skolens forskellige brugere (både nuværende og kommende elever og forældre) på en lang række områder:

• Generelle informationer om Mulernes Legatskole (via hjemmesiden)
• Skolens personale (hvem skal man henvende sig til med spørgsmål)
• Hvordan søger man optagelse på Mulernes Legatskole
• Skolens udbud af studieretninger
• årets gang på Mulerne
• Aktiviteter uden for skoletid
• Skolens kommunikationsplatforme: hjemmeside, intranet

Skolens ambassadører medvirker ved forskellige arrangementer, for eksempel præsentationsaftenen for nye elever og forældre (efterår), orienteringsmødet for nye ansøgere (januar), orientering for brobygningselever og deres forældre.

Ambassadørerne vil desuden deltage i en række interne informationsmøder på skolen og som deltagere i intro-arbejdet hjælpe skolens nye elever med at finde sig til rette på skolen.

Elevambassadører 2018/2019

1.g

1a Emil Marstrup Poulsen

1b Caroline Nørgård Larsen

1b Johan Hougaard

1b Sofie Aviaaja Elgaard Sommer

1c Johanne Skovsgaard Christensen

1c Marie Kirstine Lund

1m Amir Abbas Aziz

1m Victoria Jensen Bertelsen

1n Ema Seho

1n Katrine Bjørnskov

1x Elias Wiatr Hallgren

1y Amalie Laage Hansen

1y Camille Marie Løwenstein

1z Ditte Møller

1z Hanna Mohamed Abdullahi Sahal

 

2.g

2a Naia Seierup Mikkelsen

2b Jonas Andreas Alsing

2c Hjalte Vandsted

2c Johanne Borup

2k Mikkel Milsø

2m Alberte Fage-Lorenzen

2n Julie Tangaa Tjalve

2c Lara Al-Werr

2x Saif Emad Lotfi Amin

2y Anna Hyldig Egebæk

2z Freja Jensen

3.g

3c Alexander Victor Albrecht Madsen

3c Sara Enevold Marras

3d Maiken Greger Eriksen

3e Rikke Baier Lindholm Nielsen

3f Kamille Allen Bartkær

3m Asta Lihi Bernstorff Justesen

3n Lukas Lübeck Rønn

3v Waldemar Chilombo Arbirk

3x Valdemar Nørup Birk

3y Frederikke Boy Andersen

3z Lukas Wolf Kristensen

1.hf

1p Maria Daluiso

1p Marius Grønning Sangild

1q Josephine Kamph Jensen

1q William Lund Pedersen

2.hf

2p Emilia Rendbæk

2p Martin Hedegaard Abramowski

2q Mathilde Winther-Jacobsen

2q Rikke Gudmann Bonde